25
Nisan

True Romance

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 6.419 defa

true-romance_2

Quentin Tarantino aşk diyor. Garip ama gerçek Quentin Tarantino sinema ilk ( Reservoir Dogs filminden sonra tabi ) sağlam adımlarından biri aslında bir aşk filmi ile atmıştır.  Her ne kadar yönetmeyi çok istemiş olsa da o zamanlar senarist / yönetmen kişiliğinden çok vasat oyunculuğuyla akıllarda olması nedeni ile True Romance filminin haklarını satmak zorunda kalmıştır. Böylece filmi yönetmen Tony Scott‘a nasip olmuştur. True Romance‘nin yönetmen koltuğun Tony Scott olsa da buram buram Quentin Tarantino koktuğunu söylememiz gerekiyor.  Aşk, aksiyon, suç, gerilim vb. için de barındırdığı özelliklerle Quentin Tarantino‘nın kendine hâs uslubunun en önemli örnekleri arasında giriyor.

Quentin Tarantino patlama yaptığı Pulp Ficton filminin habercisi ve Natural Born Killers‘in hikayesi için zemin hazırlıyor. Quentin Tarantino senaryoyu yazarken düşünüp düşünmediğini bilemeyiz ama film tam anlamıyla bir aşk filmi olduğunu düşünüyorum. Clarence Worley ve Alabama Whitman‘in perde de görmeye hasret kaldığımız türden bir aşk hikayesini anlatıyor.

true_romance

Konusu

Clarence Worley ve Alabama Whitman ikisi tanışmaları bile için de bir gariplik barındırır. İkili Clarence Worley‘nin çok sevdiği Kung-Fu filminde yanına Alabama Whitman oturması ile bu ilginç aşk öyküsü başlar. Clarence Worley bir çizgi roman dükkanında çalışan asosyal ve filmlerden hoşlanan bir insandır. Alabama Whitman birini gördüğünde ise otomatik olarak aşık olur. Alabama Whitman ise bir tele kız ve Clarence Worley‘in patronun bir geceliğine Clarence Worley‘e armağandır. İşte süper ikilinin tanışması da böyle bir acayiplik ile olmuştur.

Alabama Whitman‘in tele kızlık batağına yeni düşmesi ve  Clarence Worley delice aşık olması ve Clarence Worley‘in de ona aynı şekil de aşık olması ile ikili için yeni hayat başlar. Clarence Worley asosyal biri olmasının dışında kafadan da biraz çatlak olduğunu belirtmemiz gerek. Zaten olayları fitili başlatan durum da bu şekil de başlıyor. Clarence Worley deli gibi aşık olduğuAlabama Whitman için herşeyi yapmaya hazırdır. Alabama Whitman da ondan farklı değildir. İkili bu aşık için de istemeden de olsa bir uyuşturucu için de bulurlar kendilerini ve deli dolu bir aşk yanında bol aksiyon ve Quentin Tarantino‘nun yorumu ile beyaz perde de endam eder.

Oyuncu kadrosu olarak da bir çok usta oyuncuyu barında film de Clarence Worley karakterini Christian Slater canlandırırken Alabama Whitman karakterini Patricia Arquette canlandırıyor. İki oyuncu birbirine böyle mi yakışır diyebiliyoruz. Filmin esas ikilisini bir yana bırakırsak Clarence Worley babasının Dennis Hopper, Alabama Whitman pazarlayan kendini afro-amerikalı sana deli ötesi karakteri Gary Oldman, usturucu babasının sağ kolunu Christopher Walken, dünyanın en ayyaş evden çıkmayan ve uçmuş karakterini Brad PittClarence Worley‘in hayali akıl hocası ( yüzünü göremesekte Elvis tasviri çakması Meltor ) rolünde Val Kilmer ve bunların yanında benim saymadığım bir çok tanınmış ve usta oyuncu filmin kadrosunda bulunuyor.

true_romance_1

True Romance, Türk sinemasına Çılgın Romantik ismi ile giriş yapmış olsa da ben Gerçek Aşıklar denmesi gerektiğini düşünüyorum. Film aşk filmi olsa da Quentin Tarantino farklı ile normal aşk filmleri arasındann hemen sıyrılıyor. Kan, vahşet ve aşk bu yanyana gelmez üçlüyü aynı fikm için de bu kadar düzgün bir şekil de raks ettirmek ancak Quentin Tarantino gibi bir adamın işi sanırım.

Aşk nereye kadar diye soru soran bir kişi olursa bu filmi izlemek gerektiğini düşündüğümü belirtmek isterim. Quentin Tarantino bu film ile aşk üzerine resmen orantısız güç kullanımı gerçekleştirmiştir. İşin esas olayı ise film kült film olmuş olsa da Quentin Tarantino ben yönetsem daha iyi olur demişti. Gerçekten filmi Quentin Tarantino yönetse nasıl olurdu diye insanın aklına manyak üstü bir fantazi geliyor.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın