13
Nisan

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Yazan: Fatih  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 2.493 defa

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet StreetTim Burton’un yönettiği ve başrollerini Johnny Deep ve Helena Bonham Carter gibi kaliteli oyuncuların paylaştığı eski bir eser. Evet film Amerika ve Kanada’da 2007 yılında vizyona girmesine rağmen, hikayesi çok eskiye dayanıyor.

Burada uzun bir film yazısı yazmaktansa, Sweeney Todd Efsanesi’nin gerçek hayatta kim olduğuna, gerçekten var olup olmadığı kesin olarak bilinmemekle beraber, değinmek gerekir diye düşündüm. Buyrun, dünya’nın en eski seri katillerinden birisi; Sweeney Todd!

Londra’da asil – isci ayrımlarının had safhada olduğu bir dönemde isci bir ailenin çocuğu olarak doğmuş. Ailesini küçük yaşlarda kaybeden Todd daha sonra bıçak ve ustura imalatı yapan bir ustanın yanında çırak olarak çalışmaya başlar.

Ardından sebepsiz yere, daha çocuk yaşta hapishaneye atılır ve hapishanede bir berberin yanına kendini çırak olarak kabul ettirerek yaşamını sürdürmeye devam eder. Orada geçirdiği 5 senenin ardından Londra’da gezici berberlik yapmaya başlar ve kendisine Fleet Street diye tabir edilen sokakta bir dükkan tutabilecek kadar para biriktirir. Dükkanında sevgilisi Bayan Lovett ile birlikte çalışmaya başlar.

Bunun üzerine dükkanını tutar ve dükkanının içerisinde berber koltuğunda oturan müşterileri pis Londra kanalizasyonuna kolayca gönderebileceği bir düzenek kurar. Ardından dükkanında sayısız cinayet işleyen Todd, şehrin sokaktaki kilisenin kanalizasyon sisteminden gelen pis kokulardan rahatsız olan insanlar sebebiyle takibe alınır. O dönemin polis teşkilatı tarafından evine ve dükkanına baskın düzenlenir ve öldürdüğü insanların eşyalarıyla birlikte yakayı ele verir.

Kendisini götürmeye gelen polislere direnmeden teslim olan Todd, küçük yaşlarda girdiği hapishaneye bu kez idam için gönderilir. Sevgilisi Bayan Lovett ise dükkana gelen müşterilere Todd tarafından katledilmis insanların etlerini yedirdiği anlaşılınca halk tarafından linç edilmeye çalışılır. Fakat bir şekilde kurtulur. Ancak bunun ardından idamın kaçınılmaz olduğunu anlayan Bayan Lovett sütyeninde sakladığı zehiri içerek intihar eder.

Bu hikaye ne denli doğru ya da yanlıştır kesin olarak bilinmez ama Brodway’de kendisine bir müzikal, Hollywood’da da bir sinema filmi düzenlettirebilecek kadar insanların ilgisini çekmiştir.

***

Kesinlikle kaçırmamanız gereken bir film diyor ve yazıma burada son veriyorum.

Kaynaklar;
http://www.imdb.com
http://www.eksisozluk.com
Bir de gözlerim ve beynim.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın