22
Temmuz

Step Up 2: The Streets

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 2.809 defa

Step Up 2: The Streets, Koreografikdansı sokaklara taşıyan ve azim, arkadaşlık, dostluk gibi birçok filmin yapısını oluşturan konulara ele alıyor. Zira film boyunca dansları saymaksak klasik romantik/komedi filmlerinden pekte farklı olmadığı sonucu kolayca ortaya çıkıyor. Filmin ortalama bir film olması sağlayan, kendi tarzındaki filmlerin bir adım önüne geçmesini engelleyen unsur filmin senaryosunun klasik bir senaryodan ileri gidememesi.  Bu unsurlara rağmen filmin ekip dansları ve bazı karakterlerin kişisel dansları ile film ilginç bir hal alıyor.

Klasik Romantik Senaryo

Step Up 2: The Streets, konusu küçüklüğünde annesini kaybetmesi ve yaşadığı tranvalar sonucu kendisini dansa adayan Andie’yi anlatıyor. Andie grubun favori danscılarından biri olmasına karşın bozulan dersleri ve grubun düzeni bozan hareketleri sonucu bakıcı ailesi tarafından iehirden uzaklaştırılması düşünüyor. Bu anda ilk filmin ( Step Up / Benimle Dans Et ) yıldızı Tyler Gage ortaya çıkıyor. Andie‘yi MSA adlı dans okuluna gitmek için ikna etmeye çalışıyor. Hatta Andie ile ufak bir dans yarışması yapıyorlar. Tyler Gage yarışmayı kazanıyor ve Andie‘yi MSA’ya gitmesi için ikna etmiş oluyor.

Andie artık yeni bir çevre ve arkadaşlara kavuşmuş oluyor. Eski ekibi Andie‘yi dans okuluna gitmesi ve çalışması aksatmaları sebebiyle kovuyor. Bu ayrılış Andie‘ye eski ekibinin ne kadar despot ve bencil yönetildiğini gösteriyor. MSA adlı okulda okulun favori çocuğu Chase dans konusunda Andie ile ortak düşüncelere sahip olması ile birlikte ona ekip kurması ve eski ekibine karşı yarışma da yarışma şansını veriyor. Böylece Andie içinyeni günler başlamış oluyor. Azim, ekip ruhu, arkadaşlık ve bunun gibi pek çok duyguyu yeniden yaşıyan azimli Andie hikayesi böyle başlıyor

Dansın Görkemi

Dans okulunda okuyan danscıların sahneden inip sokaklarda boy göstermeleri ile onları sokaklarda görmeye dayanamayan sokakların favori grubu arasında gelişen klasikleşmiş yarışma bu şekiilde başlıyor. Andie, Chase, Moose ve diğer ekip üyeleri ile 4-1-0 adlı ekibin dansları tamamen insanı büyüleyen şekilde insana dansın görkemini gösteriyor. Zira filmin oyuncularının çoğu oyunculuktan çok dancı olmaları ile dikkat çekiyor. Profosyonel meslekleri danscı olmaları belki de filmin dansları bu derece başarılı hale getiriyor.

Sözün özüne gelince film konu olarak klasik hafta sonu romantik filmlerinden fazlasını sunmuyor. Yine de dansları kendisini zevkle izleyip izleyen kişiyi büyülüyor.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın