9
Ekim

Stargate Universe Başladı

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Dizi  |  Okunma: 8.601 defa

stargate-universe-logo

Stargate efsanesinin 3. serisi uzun bekleyişin sonunda Syfy kanalında prömiyerini yaptı. Stargate Universe, Stargate filmi, Stargate Sg-1 dizisi ve ardından gelen Stargate Atlantis dizisi sonrası efsanenin son halkası olma özelliğini taşıyor.

İlk bölümü sonucunda Stargate‘in kendine has özelliklerini taşımasına rağmen Battlestar Galactica tadı taşıması da diziyi diğer serilere göre farklı bir yapım olacağının sinyallerini veriyor. Dizinin konsept olarak eski serilerden farklı olmasını alıştığımız Stargate efsanesinin son halkasında büyük değişiklikler göreceğimizin ilk belirtileri arasında yer alıyor.

stargate-universe-cast-ekip

Stargate Universe, ilk bölüm itibari ile diziminizin kahramanlarının nasıl farklı bir galaksiye gittiklerini ve yıldız geçidinin 9. halkasını keşfetmelerine yer veriyor. Daha doğrusu geçitin 9. halkasının nasıl kulladığını keşfediyorlar. Böylece Stargate ekibi sonunda kendi galaksilerinden uzaklaşıp bilinmezliklerin içerisine yolculularına başlıyor. Dizinin esas önemli noktası da burada diyebiliriz. Yeni ekibimiz  diğer serilerdeki gibi dünya ile sürekli iletişim halinde değiller. Şu an için dünyaya dönme veya destek alma gibi imkanları da bulunuyor. Sadece benim sevdiğim ırk olan Ancients‘ın iletişim araçları ile dünyaya ile iletişim de olabileceklerine dair ipucular alıyoruz. Bu arada Ancients ırkı Stargate’in de icat etmişlerdir. Eski seriyi izlemeyenler için ufak bir tiyo olsun.

Stargate-Universe-Dr-Rush

İlk bölüm de bu olaylar yaşanırken dizideki karakter hakkında da hem flash back’ler hem de aldıkları kararlar ile fikir sahibi olabiliyoruz. Özellikle ekibin başı konumunda olan Dr. Nicholas Rush’a dikkat çekmek isterim. Serinin başlamasına sebep olan kişi de diyebiliriz. Benzer serilerdeki gibi işini çok sevmesinin bir yana bırakırsak, asosyal olması özellikle ilgi çekiyor. Daniel jackson gibi herkesin sevdiğim bir karakterden sonra bu tarz bir karakteriniyi bir farklılık getireceğini düşüncesindeyim. Yine de Daniel Jackson‘da dizi görmek güzel olur.

İlk filmin ardından 15 yıl sonra böyle bir serinin çıkması aslında iyi oldu .Hem seriyi yeni ufuklara taşıdı hem de serinin kemik izleyicisi öksüz bırakmadı. Kalite olarak baktığımız de ne kadar iyi olursa olsun. Kemik izleyici tarafından Stargate Sg-1 ile bir tutulamayacağını bildiğim için en iyi izleyip iyi vakit geçirmek sanırım. Bu arada ben de Stargate kemik izleyicisinden biriyim sanırım :)

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın