5
Nisan

Stargate SG-1 ( 1997 – 2007 )

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Dizi  |  Okunma: 3.942 defa

Stargate SG-1

Stargate SG-1 | Notum : 9,5

1994 yılında çekilen Stargate filminin devamını konu alarak bilim-kurgu severlerin özellikle benim en sevdiğim bilim-kurgu dizisi Stargate SG-1. ABD’de çekildiği kanalın maddi imkanlarının az olması rağmen 10 sezonu devirmiş ve birçok paralı yapımın iptal edildiği günümüzde sağlam senaryo ve oyunculuk ile nasıl yapımlar ortaya çıkarılabileceğini göstermiştir. Dizi ünlü bilim-kurgu dizisi X-Files’ı geçerek şuan en uzun bilim-kurgu dizisi olma ünvanına sahiptir.

Stargate Sg-1, Yıldız Geçidi diye tabir edilen araç ile gezegenler arası yolculuk eden bir ekip. Ekip; Jack O’Neill ( Richard Dean Anderson ), Dr. Daniel Jackson ( Michael Shanks ), Samantha Carter ( Amanda Tapping ) ve Teal’c ( Christopher Judge )’dan oluşmaktadır.

Ekip, Yılzdız Geçidi ile diğer dünyalarda araştırma yaparak dünya için bilgi toplamaktadır. Tabi şekil bir araştırmada düşmanlar, ittifaklar ve bol aksiyon olması haliyle normal. Bunun yanında insanı meraka sürükleyen ve düşünmesini sağlayan konularda her iyi bilim-kurgu dizisinde olduğu gibi dizimizde bulunmaktadır. Her ne kadar hayal ürünü de olsa içinde barındıkları benim gibi bilim-kurgu meraklısıysanız çok ilginizi çekeceğine eminim.

Stargate Sg-1 dizisi o derece beğenilmiştir ki dizi 8. sezona gelince dizinin çocuğı niteliğinde olan Stargate: Atlantis dizisi başlamıştır. Stargate: Atlantis kendi başına bir dizi olsa da diziyi tam anlamak ve bazı bölümleri ile hala Stargate Sg-1′a bağımlı gibidir. Stargate Sg-1, 10. sezonu bitirdikte sonra tam final yapması amacıyla 2 TV dizisi çekilme kararı aldırmıştır. Bunlardan ilki Stargate Sg-1: Ark of The Truth yeni gösterime girmiştir. Stargate Sg-1: Continium ise Haziran 2008′de gösterime girmesi bekleniyor.

Dizi şuan bitmiş ve TV filmleri ile final yapmasına rağmen ortalıkta Sg-1 ekibiyle 3. serinin yapılacağna dair söylentiler dolaşıyor. Umarım bu söylentiler doğrudur. En sevdiğim bilim-kurgu dizisinin devam etmesi isterim. Sg-1 ekibine o kadar alıştık ki onlarsız olmuyor. :)

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın