15
Eylül

Sosyalleşen Sosyal Ağlar

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 3.748 defa

Myspace ve Facebook derken ülkemizde olduğu gibi dünyada da sosyal ağ savaşları iyicene kızıştı. İnternette Web 2.0 ve üçretsizleşen ağlar sayesinde ihtiyaç haline gelen internette dev gibi bir pazar oluştu. Facebook’un ufak hissesi için Microsoft‘un milyon dolarları gözden çıkarması buna güzel bir örnek teşkil ediyor.

Ülkemizde Netlog, Yonja ve Hi5 ile başlayan bu çılgınlık son dönemde haliyle Facebook’a kaydığını söylemek gerekir. Filmlere, dizilere kadar malzeme olan Facebook, internette biraz vakit geçiren herkesin vazgeçilmezi olmuş durumda. Bununla birlikte artık her sanatçının da bir MySpace sayfası olduğunu vurgulamamız lazım. Facebook bir yerden büyük bir sıçrayış yapsa da MySpace de bunun karşına boş durmuyor gözüküyor.

Google gibi bir internette devi de boş durmayıp OpenSocial adlı ortam bir platform kurdu.  Bu platform sayesinde birçok sosyal ağ sitesi ortak bir çalışmaya girdi. En büyük ağ olma özelliğini hala elinde bulunduran Myspace bu platforma katılacağını açıklamıştı. Bu da bizi bir kez daha Google – Microsoft savaşının karşısında olduğumuzu gösteriyor.

Facebook’un başlattığı ve birçok sosyal ağ sitesinden başlattığı eklenti sistemi ile kullanıcılarında para kazanması ile yeni bir meslek dalı doğdu. Sosyal ağ üyeleri için yapılan bu eklentiler ile hem yapan para kazanabiliyor hemde eklentiyi kullandıran sosyal ağ yeni üyelere kazanabiliyor. HErkes bir yerden kazanabiliyor. Yazılımcılar için evinden yazılım hazırlayıp para kazanma şekli de kulağa gayet hoş geliyor.

Sosyal ağlar bu kadar gelişmesi ve tutulması ile internet hayatımız bir sosyal ağa dönüştü diyebiliriz. İnternetin vazgeçilmezi haline gelen bu ağlar ile insan ilişkileri yepyeni bir boyut kazandığını söylemek gerekir.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın