17
Haziran

Smeego

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 6.330 defa

 

Ünlü CMS ( İçerik Yönetim Sistemi ) sitemi olan Php-Nuke’nin yapımcısı olan Francisko Burzi’nin Php-Nuke kullanıcılarına attığı e-postaya göre Php-Nuke projesini satmış. Yegane sebebi de kendisi açık bir dille programlama yapan kişinin tek para kazanma yolunun progralama olduğunu söyleyerek yapmış.  Francisko Burzi, Php-Nuke sonrası boş durmak yerine Smeego adlı yeni bir CMS sistemi ile devam edeceğini de bilirmiş.

Smeego‘nun siteside hizmete girmiş. İşin ilginç yanı ise Smeego’nun ilk izlenimlerim sonucu Php-Nuke’nin son sürümünde pek farklı olmadığı hatta Forum gibi sistemi ayakta tutan modülünün içinde olmayışı çok büyük bir eksiklik. Bunun dışında Smeego’nun modül linklerinde ufak bir değişiklik yapılmış ve Mobil adlı telefonlar için yapılmış bir bölümü var sanırım. Pek denemediğim için fazla birşey söylemek bana düşmez. En azından 1-2 değişiklik yapmış diyebiliriz sanırım. (:

Php-Nuke kullanmaya başladığımdan beri Francisko Burzi’nin bize garezi olduğunu düşünmüşümdür. Nedense Php-Nuke bir türlü yeni web kurallarına ayak uyduramamıştır. Yamasız Php-Nuke de her zaman güvenlik açıkları, seo eksikleri, tasarım bozukluğu olmuştur. Bilerek mi değiştirmiyor yoksa yeni çağa bir gıcıklığı mı var orası bilemiyor. Umarım yeni isimle yeni özelliklerde gelirde Francisko Burzi hem beni rezil hemde daha iyi bir sistem ortaya çıkarır.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın