9
Mart

Scott Pilgrim vs. The World

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 9.733 defa

Scott Pilgrim vs. The World Poster

Bir gençlik filmi düşünün ki içerisinde komedi, müzik, görsel efekt, romantizm ve aksiyon olsun. Üstüne bir de izlerken insan da aşırı absürtlük tadı bırakmasın. Scott Pilgrim vs. The World işte böyle bir film, bize atari zamanlarındaki dövüş oyunlarını hatırlatırken bir yandan da eğlenceli bir hikaye sunuyor.

Edgar Wright ismini kaç kişi takip ediyor bilmiyorum. Ama yönetmen koltuğunda oturduğu filmler ve diziler içerisinde daha bana uymayan veya beğenmediğim tek bir yapım bile yok. Edgar Wright’in izlediğim film ve dizilerini kısaca saymak istersem; Hot Fuzz, Shaun of the Dead ve Spaced ilk aklıma gelenler. Türünde en beğendiğim yapımlara imza atmış bir yönetmenin filmi olunca ortaya da beğenmeyeceğim bir yapım çıkması haliyle pek muhtemel olmuyor.

Edgar Wright’ın özellikle filmin akıcılığı ve görselliği nedeni ile kutlamam gerekiyor. Bir sahneden diğer sahneye bazen öyle ani bir geçiş oluyor ki başka film olsa kafa karışıklığına neden olacak durum film içerisinde bir komedi ögesine dönüşüyor. Aynı şekil de görsel efektler filmi absürt duruma getirmek yerine hayal gücü temelli bir mizah anlayışını ekliyor.

Scott Pilgrim’in konusuda gelince çizgi roman dünyasına ufak bir geçiş yapmak gerekiyor. Filmi izledikten sonra yaptığım mini araştırma da filmin konusunun 6 ciltlik bir çizgi romandan geldiğini öğrendim. Çizgi roman serisini şu an için temin etmem maalesef mümkün olmadı. Ancak internette okuduklarım eşliğinde filmin çizgi roman serisine uygun olduğunu söyleyebilirim. Her uyarlama gibi kötü yanıysa iki saatlik filme çizgi roman serisindeki tüm hikayenin sığdırılması. Filmi izleyince çizgi roman serisinin büyük çoğunluğu aktarılacak şekil de bir film serisi oluşturulsa nasıl olurdu çok merak ediyorum.

Şimdi gelelim filmimizin esas konusuna, Scott 22 yaşında derin bir ayrılık acısı çeken gençtir. Scott tam bu dönem de biraz da gizemli olan Ramona Flowers ile karşılaşır. Ancak önünde büyük bir engel bulunmaktadır. Bu engel Ramona’ın 7 eski sevgilisidir. Ramona ile birlikte olabilmesi için 7 eski “şeytani” sevgiliyi yenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte Scott “Sex Bob-omb” isimli bir rock grubunun gtaristidir. Eski sevgililerle savaşı sırasında arkadaşları ile birlikte müzik grubunu tanıtma çabasındalardır. Film de bizlere Scott’ın 7 eski sevgili ile müdacelesini komedi ve müzik ile iç içe bir şekil de sunuyor.

Kadroya baktığımızda da Juno’dan hatırladığım Michael Cera başrolde Scott Pilgrim’i canlandırıyor. Ramona Flowers rolünde ise pek çok yapım da yer alsa da aklımda Death Proof’daki rolü ile kalan Mary Elizabeth Winstead bulunuyor. Başroldeki ikilimiz dışında Kieran Culkin, Ellen Wong, Mark Webber, Brie Larson ve Brandon Routh göze çarpan rollerde yer alıyorlar.

Kelimeleri kısaltmak ve filmi hakkında son sözü söylemeye gelince keyifli bir Pazar için kaçırılmaz bir film diyebilirim. İzleyin, izleyin, izleyin.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın