9
Aralık

Ölüme Yaklaşırken, Şimdi Yada Asla

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 3.546 defa

Şimdi Yada Asla orjinal ismiyle Bucket List adıyla karşımıza çıkmış bir film. Ölüme yaklaşmış iki adam bize bu konuşturmaca da neleri unuttuğumuzu anlatıyor. Hele bunu anlatan Jack Nicholson ve Morgan Freeman olunca seyir zevki hâd safhada oluyor.

Edward Cole ve Carter Chambers ölüme yaklaşmış 2 kişidir. Bir hastane odasında mecburen birlikte kalmak zorunda olan bu 2 kişi aynı anda kanser yüzünden 6 ay en fazla 1 yıl yaşayacaklarını öğrenirler. Edward Cole; zengin, bencil ve uçarı iken Carter Chambers ise mazmut, iyi aile reise ve genel kültür deposu şeklinde bir kişidir. Bu iki zıt kutup bir şans eseri aynı anda hayatlarının sonuna yaklaştığını öğrenirse ve Carter Chambers’in hayal olsun diye yaptığı bir listenin Edward Cole’un eline geçmesiyle neler olabileğini anlatıyor.

Bir koşuşturmaca esnasında hayatın basit zevklerini bir kenara bırakıp girdaba sürüklenmenin bir portresini çiziyor. Bu portre filmi izleyenlere kimi zaten bariz bir şekil de kimi zamanda gönderme şeklinde aktarılıyor. Film yapısı gereği bol bol ölümle ilgili göndermelerle dolu gibi gözükse de ölüm de doğanın bir parçası olduğunu düşünürsek çok yerinde olduğunu söylebilirim.

Basit bir konu ve klasik bir Hollywood yapımı gibi duran film bir nevi hayatı özet geçmenin sonunda neler kaçırabileceğimizi gözler önüne seriyor. Bunu da Jack Nicholson ve Morgan Freeman yapınca bambaşka birşey olup çıkıyor.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın