1
Mart

Malcolm X ile Hayata Bakmak

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Günlüğüm  |  Okunma: 4.445 defa

malcolm-x

Şans eseri aldığım bir derginin sayfasının Malcolm X adından birinin ölümünün oluşunun 40 küsür yılını geri bıraktığından bahsediyordu. Otobüsün o kendini has kokusunda biraz da can sıkıntısından çok az da meraktan okumaya başladım. Malcolm X’i ismini daha önce duymuş ama bilmediğim için içimde hep bir merak kırıntısı kalmıştı. Derginin o siyah beyaz iki sayfasını ayırdığı bu insan sayfalara sığamayacak bir hayat öyküsü sahip, bu iki sayfa sadece onun hakkında kısa bilgi veriyor. Malcolm X’in hayat hikayesini anlatan ve başrolünde Denzel Washington’un bulunduğu filmi bile 3.5 saat civarı bir süreye sahip olması ile göze çarpıyor.

malcolm-x-film
Denzel Washington ( Malcolm X Filminin Posteri )

Malcolm X, ilk adıyla Malcolm Little veya sonraki adıyla Hacı Malik el-Şahbaz tanınan ama kendisini bilenler için her zaman Malcolm X diye hatırlacaktır sanırım. Malcolm’un soyadı kısmında bulunan X’in anlamı ise kökenleri temsil etmektedir. bunu şu sözleri daha iyi açıklamaktadır.

Hayır, Ben Amerikalı değilim. Ben Amerikanizm’in kurbanı durumundaki 22 milyon siyah insandan biriyim: gizli bir riyakârlık durumunda olan demokrasinin kurbanı 22 milyondan biri. Bu sebeple size bir Amerikalı ya da vatansever, bayrağa saygılı biri ya da bayrağı dalgalandıran biri olarak konuşmuyorum; hayır bu ben değilim. Ben Amerikan sisteminin bir kurbanı olarak konuşuyorum ve Amerika’yı bir kurbanın gözlerinden görüyorum. gördüğüm bir Amerikan rüyası değil, bir Amerikan kâbusu!

“Ya oy ya da kurşun” başlıklı konuşmasından – Michigan, 1964

Malcolm X hem köklerine olan bağlılığı hem de İslami düşünce tarzı ile bir çok insanın gönlünü kazanmışır. Bugün Amerika sokaklarına adı verilen kaç Müslüman kişi bilinmemektedir. Bilinen tek kişi Malcolm’ın adının olduğu bir sokağın bulunmasıdır.

Malcolm X’in siyahi hakların en büyük savunucularından biri olarak her zaman ön plana çıkmıştır. Yaşağı dönem itibari ile ırkcılığın büyük boyutuna karşı her zaman ayakta kalmasını bilmiştir. İnsanların renklerinden utandıkları dönem de o konferanslarında söylemlerinde Amerikan beyazlarının yaptığı o muamelesini insanlığa nasıl zarar verdiğini anlatmıştır. Köklerinin önemini, Amerikanlı beyazların bunu nasıl hiçe saymak istediğini her seferinde dile getirmiştir. Nitekim kişiliği ile seven ve sevmeyen herkes tarafından saygı duyulan biri haline gelmiştir.

Malcolm yaşımı itibari ile büyük değişimler yaşayarak insanlara değişmenin kötü değil, kimi zaman çok gerekli bir durum olduğunu göstermiştir. Harlem sokaklarında bir dolandırıcı, hırsız ve keş olarak başlayan hayatı hapis de son bulmuştur. Hapis de İslam ile tanışan Malcolm dnini değiştirmiş. Bununla birlikle hayatın da çok önemli değişikliklere imza atmıştır. Eskisi sürdürdüğü hayatı tamamiyle değiştirmiştir. Malcolm yaşadıkça kurucu Elijah Muhammad olan İslam örgütünde Elijah Muhammad’in bir nevi sözcüsü sağ kolu haline gelmiştir.

Malcolm inanç olarak İslam’ı tercih etmesine karşı inancı tamamıyla Elijah Muhammad’in söylemlerine dayanmaktadır. Malcolm onun tüm sözleri kabul ederken zaman geçtikçe Elijah Muhammad’in söylemlerinin ne derece yanlış olduğunu ve kendisinin de konferanslar da söylediklerinin yanlışlığını farketmiştir. Elijah Muhammad bir nevi dini kendi çıkarları için kullandığını farketmiştir. Bunu farketmesiyle Malcolm en tepesinde buluğu oluşumdan ayrılıp Hacca gitmiştir. Hacca da insanların hiç bir ayrıma uğramadan dinini yaşadığını gördüğün de kendisi en önemli değişimlerinden birini geçirmiş ve eski siyah savunuculuğunu koruyarak, fakat beyaz insanları eskisi gibi top yekün suçlamayı bırakmıştır. Tüm insanların birlikte yaşacağını görmüştür. Böylece yeni bir oluşum ile siyah haklarını savunan ve İslam dinini herkesin birlikte yaşabileceği bir din olduğunu anlatmaya kendisini adamıştır.

Malcolm bu denli büyük değişimler geçirirken onun bu değişimi sevmeyenler ise ona hep saldırmış. Her seferin de durdurmaya çalışmıştır. Nitekim vefatı bir konferans başlangıcında 16 kurşun mermisi ile olmuştur. İronik olan onu öldüren kardeşlerim dediği Afro-amerikan ve Müslüman olan kişilerdir.

Malcolm günümüz sadece Afro-amerikanlıların değil, bir çok insanın ilham kaynakların biri olmuştur. İdealleri için savaşan, doğruyu her zaman arayan biri olarak karşımızdadır.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın