‘İnternet’ kategorisi yazıları

15
Mart

Eposta İle Dolandırıcılık Örneği

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 3.576 defa

eposta-ve-dolandiricilik

Hotmail kullanan biri olarak pek posta kutusuna spam ve benzeri epostalar alan biri değilimdir. Spam klaösrünü nadiren kontrol etsem de önceden gelmiş bir banka epostasına rastladım. Daha doğrusu bankadan geldiğini sanmamı isteyen dolandırıcılığın güzel bir göstergesi olan bir eposta diyebiliriz. Bu tip epostalar duyduğum kadarı ile iyicene artmış. Bu konu da dikkatli olmak gerektiği düşüncesindeyim. Sonuçta biz yakalanmasak tanıdığımız biri yalakanır ve hem parası gider hemde mahkemelerde uğraşıp durur. Devamını oku »

3
Şubat

Google Olmadan 2 Saat

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 3.342 defa

arama-motorlari-google-yahoo-live

Google Arama Motoru olarak hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki internet deyince aklımıza gelen ilk site hiç kuşkusuz Google oluverdi. Google farklı arama alt yapsı ile bizlere sunduğu imkanlar sayesinde aramız yazıları, dosyaları, resimler hatta blog yazılarını daha rahat bulmamız mümkün oldu. Fakat geçen Pazar günü internet camiası için teknik hata, Google için ise bakım çalışmaları sebebiyle Google Arama Sistemi mecburi olarak 4-5 saat devre dışı aldı. Bu süre zarfından Google’daki tüm aramalarda “Bu Site İçeriğe Zararlıdır” yazısı beliriyordu .Tüm site ler gözükmesinin yanında Google’ın kendsi siteleri çıksa dahi gözükmekteydi. Google bu  teknik hatasından yararlanıp Yahoo ve Microsof gibi Google’dan sonra en ünlü arama motorlarını deneme fırsatımız oldu. Yaklaşık olarak 2 saat denediğim bu arama motorlarından maalesef pek mutlu kalmadığımı belirtmek isterim. Devamını oku »

13
Ocak

Burger King'den Facebook Kampanyası

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 3.467 defa

whopper-fedakarligi

Ünlü yemek zinciri Burger King yeni kampanyası ile herkesi şaşırtıyor. Burger King‘in Facebook da bulunan uygulaması üzerinden gerçekleşen kampanya ‘nın Whopper Sacrifice (Whooper Fedakarlığı) olarak geçiyor. Yapmanız gereken şey ise 10 arkadaşınızı Whooper uğruna feda etmek. Tabi iş bununla bitmiyor. Devamını oku »

13
Ocak

Google'dan Yeni Favicon

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 4.554 defa

google-favicon

Favicon’unu yenilemek isteyen arama motoru devi Google bir yarışma düzenlemişti. Bu yarışma sonucunda da yeni favicon’unu belirlemiş. Bu favicon’un hem Google’ın renklerini alıp, hem yeni tarayıcısı olan Chrome’nin logosuna benzemesi, hemde  eski Google favicon’un da bulunan sonsuzluğu anımsatan görünümü korumasını istemişler. Devamını oku »

3
Ocak

Facebook Ücretli Oluyor (mu?)

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 2.657 defa

Hiç kuşkusuz dünyanı en çok etkiliyen olay son dönemin ciddi küresel krizi oldu. Birçok firma çalışanlarına yol verirken, bu etkilenmesi zor denilen bilgisayar ve internet teknolojilerini de etkiledi. Sektörün önemli firmaları bile eleman çıkarma yoluna gittiler.

Böyle bir krizin getirdiği artan maliyetler internet sektörünün son yılların en büyük sosyal ağ patlamasını gerçekleştiren Facebook’u etkilememesi kaçınılmazdı. Şuan için bir söylenti gibi gözükse de Facebook’un ucretli olması, veriler eşliğinde olması muhtemel bir olay gibi gözüküyor. Tabi Facebook’un kurucuları daha iyi bir çözüm bulamazlarsa. Devamını oku »