‘Edebiyat’ kategorisi yazıları

15
Temmuz

Cinnet Modern – İsmail Kılıçarslan

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Edebiyat  |  Okunma: 3.887 defa

cinnet-zamanlari

Modern hayatın git gelleri derken hayatın tadını unutmaya başladığımız herkesin bildiği bir gerçek haline geldi. Şehir yaşamı, stres, ekonomi vs derken küçük mutlulukları unutup gittik sanırım. Modern hayat insanı mutluluktan alıp gitgide Cinnete götürdüğü şu günler de İsmail Kılıçarslan‘ın yazdığı şiir sanırım olayı çok güzel özetliyor.

“yıkalım değerleri kurumları kurumsal olalım iletişim müdürlüğü ihdas edelim, insan hakları şefliği insan hakkını alabilir mi bu dünyadan test edelim.” dizileri zaten herşeyi özetlese şiirin tamamı okumak ve İsmail Kılıçarslan’ın sesinden dinlemek gerekiyor. Devamını oku »

25
Mart

Stephen King – Duma Adası

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Edebiyat  |  Okunma: 4.052 defa

duma-adasi

Her son yeni başlangıçtır şeklinde feci klişeleşmiş sözleri hepimiz biliriz. Bitişlerin kötü olmadığını yeni başlangıçlara bir hazırlık aşaması olduğu ile ilgili sıradanlaşmış ve boş hikayeleri çok dinlemişsinizdir.  Edgar Freemantle‘yi de böyle bir hiakeye çok rahat baş karakter haline getirebiliriz. Stephen King bunu yaptığını düşünürsek bize sadece okumak kalıyor.

Korkunç sayılabilecek ( direk korkunç demek lazım ) bir kaza sonucu sakat kalan Edgar Freemantle için hayat bir nevi bitmiştir. En azından kendisine öyle gelmektedir. Kaybettiği uzuvları bir yana yaşadığı psikolojik baskı işleri daha kötü hale getirmektedir. Masallarda her şey kötüye giderken bir anda bambaşka bir olay ile iş değişir ya Edgar Freemantle için de aynısı oluyor. Eski zengin mütahit artık bambaşka bir yer olan Florida‘nın az bilinen Duma Adasında 2. hayatı olan ressam hayatına kucak açmıştır. Duma Adasında farklı bir göz ile dünyaya görmeye bir insan böyle başlar ve Stephen King hayatın farklı bir yüzünü daha karşımıza çıkarır. Devamını oku »

9
Eylül

Bir Aşk Hikayesi

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Edebiyat  |  Okunma: 3.331 defa

İnternette gezerken okuduğum Hıncal Uluç‘un kaleme aldığı insan üstü bir hikayesi. Her aşığın içinde bulunduğu duyguları tarif ediyor. Sanki eline kalemi alıp hepimiz için bir hikaye yazmış. Sadece kendisi için değil tüm sevenler için anlamlı bir hikayeyi yazıya dökmüş. Hikayeyi yazının devamında bulabilirsiniz. Devamını oku »

10
Şubat

William Shakespeare – 40. Sone

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Edebiyat  |  Okunma: 2.672 defa

Hepsini al, sevgilim, ne sevgi varsa bende,
Çoktan senin olmayan ve sevgi sağlarsın ki?
Gerçek der misin ona eline geçirsen de
Sevdiklerimin hepsi sende değil mi sanki?
Sevgilimi alırsan gerçek sevgi uğruna
Ses çıkarmam onunla keyif sürdüğün için;
Sevgilime sırt çevirip el uzatırsan ona,
Kendini aldatırsan suçun büyüğü senin.
Tatlı hırsız, yine de bağışlarım suçunu
Sen varımı yoğumu aşırsan bile benden;
Oysa daha acıdır, sevnler bilir bunu,

Güzel sürtük, kötülük iyi görünür sende;
Biz düşman olmayalım canevini söksen de.