5
Mart

Keanu Reeves İle Bilim Kurgu Üzerine

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 3.552 defa

keanu-reeves_a-scanner-darkly

Kimi oyuncular vardır. Oynadıkları roller üstlerine yapışır ve yıllar boyu o tip roller de karşımıza  çıkarlar. Bunlar kimi zaman saf, kimi zaman kabadayılık tarzı rollerinde başarılı olan oyuncu profilleridir. Günümüzün oyuncularından başarılar olanların aralarında bulunan Keanu Reeves için ise durum biraz farklı sanırım. Kendisi belirli bir karakter tipinin değil, belli bir tarzın alışılmış ve sevilen bir oyuncusu haline geldi. Keanu Reeves denilince akla 1-2 tane aksiyon ve komedi filmi de gelebilse de bu adı herkes direk olarak bilim kurgu oyuncusu olduğunu artık kabul etmektedir.

Keanu Reeves ismini dünya gündemi tam anlamıyla Matrix seri ile duyduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Gişe olarak çok iyi başarı sağlayan ve cyberpunk alt kültürünün öğesi olan film ile Keanu Reeves bir nevi tam anlamıyla bir bilim kurgu oyuncusu olduğunu tescillemiş oldu. Keanu Reeves denilince akla ilk gelen film Matrix olsa da oyuncunun Matrix’den önce bilim kurgu üzerine çok güzeli filmleri olduğunu bilmek gerekiyor. Nitekim bilim kurgu seven sinema izleyicisinin fantastik filmleri sevdiğini düşürsek, izleyici için Keanu Reeves ismi daha çok ön plana çıkıyor.

Johnny Mnemonic, A Scanner Darkly, The Lake House, The Devil’s Advocate ve Constantine filmleri oyuncunun sadece ilk akla gelen filmlerini oluşturuyor. Bu filmlerin için de popüler kültürün vazgeçilmezi olan Matrix’i yazma gereği olduğunu bile düşünmüyorum. Keanu Reeves son dönem de bu üstüne yapışan etiketi çıkaracağını düşünenlerin aksine The Day the Earth Stood Still filminde oynaması ve ünlü manga serisi Cowboy Bebop’ın sinema versyonunda oynacağı söylentileri ile bu sinema janrinın ne kadar sadık bir oyuncusu olduğunu gösterdi.

Günümüzün teknolojisi ile artan bilim kurgu filmleri ve izleyicinin verdiği olumlu tepkiler ile büyüyen bir sinema tarzının Keanu Reeves gibi bu tarzı iyi yansıtabilen oyuncuların bulunması gerekmektedir. Keanu Reeves bu işi başarı ile sürdüğüyor olması ve alınan dedikodulara göre bu tarz ile devam edeceğinin bilimesi bilim kurgu ve fantastik film severler için çok güzel bir durum sanırım.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın