12
Nisan

House M.D.

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Dizi  |  Okunma: 18.692 defa

house_md

Dizi adını anlaşıldığı gibi dizinin baş karakteri olan Dr. Gregory House’un soyadından alıyor. Dr. House, Amerikanın’nın New Jersey eyalaetinde bulunan Princeton-Plainsboro Teaching Hospital’da hastalık tanı merkezinin başında görev yapmaktadır. Görevini farklı doktorların çözümleyemediği hastalıkları çözümlemek olarak söyleyebiliriz. House M.D. dizisinin sevilmesinin en büyük etkisi ise konusu ikinci plana atabilecek kadar iyi tasvir edilmiş olan başrol karakteri Gregory House’un kişisel olduğunu belirtmek gerekir.

Gregory House karakteri yaşam ilkesi olarak kendisine “Herkes yalan söyler.” lafını belirlemiştir. Klinik incelemeye gelen hastalar, çalışan personel hatta arkadaş(lar)ı dahi olsa bu ilke geçerlidir. Gregory House karakterine hayat veren Hugh Laurie ise House M.D. dizisinde oyuncu dersi veriyor.

House M.D. dizisi ele hastalıklar ve hastalıkların çözümlenmesi nedeni ile aynı kategoriler de bulunan hastane dizileri içerisinde en gerçekci dizi ünvanını elinde bulunduruyor. Dizinin senarist ekibinde hastalıklar konusunda uzman bir gazetecinin bulunmasında büyük bir etkisi olduğunu tahmin edebiliriz. Gregory House bahsettiğimiz şekil de hastalıkları bulunan hastalar dışında ügnlük hayatta kliniklere gelen hastalara her doktor gibi mecburi olarak bakmaktadır. Gregory House hiç isteme de haftalık belli bir saat klinik hastalara bakmak mecburiyetindedir. Nitekim dizinin en komik bölümleri Gregory House’un klinik hastalar ile geçen dialoglarından oluşmaktadır.

house-md_cast

Hastalık tanı merkezinin başında bulunan Gregory House’un kendisine özgü bir de ekibi bulunmaktadır. Gregory House’a baktığımız zaman ekibi gayet normal doktor portresi çizdikleri göküyor. Gregory House ise ekibini oluştururken doktor seçiminde aldıkları başarı bir yana bu işi yapma sebeplerine göre seçiyor. Seçme kriteri olaran sebepler ise doktorluğu sevme veya insanlara değer verme konuları bir yane daha derin sebepleri gözlemlediğini söylebiliriz. Örnek vermek gerekirse “Model olabilecek veya zengin biri ile evlenecek bir kadın neden çok çalışıp tıp fakultesinde birinci olmaya ve doktor olmaya çalışır”  gibi sebepleri göz önüne alıyor.

House M.D. dizisinde Gregory House kadar dizinin potansiyeli yükselten 2 karakter bulunuyor. Bunlar Gregory House’un en yakın arkadaşı daha doğrusu tek arkadaşı diyebileceğimiz Dr. James Wilson ( Robert Sean Leonard ) ve çalıştığı hastanenin müdüresi Dr. Lisa Cuddy ( Lisa Edelstein ) karakterleri de Gregory House’u bir kenara bırakırsak büyük iş başarıyorlar. İzleyicinin dizi de en zevk aldığı dialogları oluşturan bölümler genellikle House ve Wilson dialogları olarak göze çarpıyor. House’un kendine has arkadaşlık sistemi ve Wilson’un H ouse’a bakış açısı diziyi daha zevkli kılıyor. Dizinin klinik hastalarından son gelen en komik düşündüğüm sahneler ise House ve Cuddy arasında geçen dialoglar diyebilirim. Cuddy hastanenin müdüresi olduğu için House’un amiri olmasını ve belki de House dizginlemese bile yavaşlatacak nadir insanlardan birisi oluyor.

house-md_cast_2

Dizi başlandığında Gregory House’un ekibi oluşturan ekibin kadrosundan da kısaca bahsetmemiz gerekir. İyilik emsali, dizinin güzel yüzü olması nedeni ile en çok House tarafından alaycığı uğrayan karakterimiz Dr. Allison Cameron’un
Jennifer Morrison canlandırıyor. Ekibe gençliğinde işlediği suç nedeni ile dahil ve House’a karakter olarak benzemesine karşın bunu ısrarla reddeden Dr. Eric Foreman karakterini ise Omar Epps canlandırıyor. Ekibin son üyesi ve diğerleri kadar göze bakmamasına karşın bir çok kişinin beğenesini kazanan Dr. Robert Chase karakterini ise Jesse Spencer canlandırıyor.

Dizinin asıl izlenme sebebi olan Gregory House ise Hugh Laurie tarafından televizyon tarihine geçecek bir şekil de arzı endam ediyor. Karakterin psikolojik yönlerini Hugh Laurie‘in başarılı oyunculuğu ve senaristlerin çok başarılı olfuğu düşündüğüm anlatım şekli ile Gregory House dizi karakterleri arasında en dominant ve sevilen olarak öne geçiyor.

Gregory House’un temel özellikleri olarak alaycılık, egositlik ve oyunculuk ( insanlarla oyun oynamayı çok seviyor ) olarak sırabiliriz. Karakteri olarak Sherlock Holmes ile bir çok benzerliği için de barındırmaktadır. İnsanların sözlerine inanmaması, hastalıkları hastayı kurtarmak için değil, hastalığı öğrenmek için bir nevi bulmacayı çözmek için uğraştığını düşünürsek Gregory House karakteri daha iyi anlayabiliriz. Üniversite yıllarında gelen sağ ayağında bulunan sakatlık ise onu karizmasını taçlandırmak olduğunu söylebiliriz. Sağ bacağındaki rahatsızlık nedeni ile süretli olarak devam acısını dindirmek için bağımlısı olduğu için de uyuşturucu bulunan ilacı olan Vicodin ise onun şekeri gibidir. Her bölüm de onlarca Vicodin içtiği görürseniz şaşırmayın.

house_md_simpson-tarzi

( House M.D. ve The Simpsons Fanlarından Bir Çalışma )

House M.D., Amerika çok sevilmesinin yanında bir çok ülkede de yayınlanmakta, ülkemizde Digitürk’ün Dizimax kanalı ve TNT kanalında yayınlanıyor.  Alt yazı sevmeyenler TNT kanalında Türkçe Dublaj ile izleyebilirler. Dizinin orjinali Amerika2nın FOX kanalında yayınlanıyor. Amerika reyting kavgası ülkemizdeki nazaran daha çetin geçmesine rağmen dizinin her bölümünün yayınlandığı dün ilk 10 hatta ilk 5′de olması ise başarısı gösteriyor. Dizinin her bölümünde farklı bir hastalığı incelemesi ve bu hastalıkların yanında Gregory House etkisi ile sıkmaması bunun en büyük etkeni olduğunu düşünüyorum.

Dizi şu an 5. sezonunu oynuyor ve büyük ihtimal ile en az 3 yıl daha sürecek. Kendisi gibi her bölüm farklı bir konu işleyen diziler tek düze gitmek yerine geçen sezon yaşadığı büyük değişim nedeni ile dizinin yapımcısı ve başında bulunan kişi David Shore‘u tebrik etmemiz lazım. Umarım daha uzunca senelerde izleyebiliriz. House M.D. dizisi Golden Globe ve Emmy gibi Amerikan Dizi ödüllerinin en saygın ödülleri ile birlikte bir çok ödül alması ile de başarısını taçlandırmıştır.

Bazı, Gregory House Alıntıları,

  • Herkes yalan söyler.
  • Hastalara neden yalan söylediklerini sormam, hepsinin yalancı olduğuna inanırım.
  • İnsanı hayvandan ayıran şey; yalandır…
  • Bu yaptığın çok soylu bir hareket, en sevdiğim türden; dramatik ve boşuna…
  • Değiştirebilecek şansım olsaydı, yine aynı şeyi yapardım.
  • Eminim nefret etmiştir… Hediyeler; bize bir insan hakkında ne kadar az fikir sahibi olduğumuzu gösterirler… Ve hiçbir şey bir insanı yanlış bir değerlendirmeye itilmekten daha fazla sinirlendiremez…
  • Dünya dün olduğundan daha kötü bir yer değil.
  • İnsanların kendilerini öldürmelerine karşı değilim, ama bu onları kahraman yapmaz.
  • Eğer gezegendeki acı çeken her insanı düşünseydik,hayat çekilmez olurdu.
  • Sevgiyle nefret arasında ince bir çizgi yoktur.Sevgiyle nefret arasında 5 metre arayla gözcüler yerleştirilmiş Çin Seddi vardır.
 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın