31
Mayıs

House M.D. 4. Sezon Finali

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Dizi  |  Okunma: 5.904 defa

Amerikalı Senaristlerin Grevleri falan derken House M.D. dizisi 16 bölüm ile 4. sezonunu tamamladı. Açıkcası grev ve haftalık tatiller yüzünden bu sezon dizilerin finallerinden pek birşey beklemiyorken House M.D. yine yapacağını yaptı.  “House’s Head” ve “Wilson’s Heart” adlı 2 bölümlük finaliyle dizinin en iyi 2 bölümü ile karşımıza çıktı diyebilirim. 1. Sezonda izlediğimiz “Three Stories” bölümünü bile geri de bıraktı diyebiliriz. Bu kadar övgü sonrası bu 2 bölüm hakkında birşeyler yazmak iyi olur sanırım. Tabi yazının devamında olsun ki izmeyenler okuyup zevkleri kaçmasın. (:

House M.D. – House’s Head

4. Sezon finali “House’s Head” adlı bölümle başlıyor. Bölümün başında House kendisini bir striptiz klubünde uyanmış şekilde buluyor. Geçirdiği tranva sonrası son 4 saatini hatırlamıyor. Kllüpten çıktığında bir trafik kazası geçirdiğini ve otobüsde yaralanan insanları farkediyor.

House, bu sırada gördüğü halüsinasyonlar ve son 4 saatinde yaptıklarıyla ilgili parça parça görüntüler görüyor. Bu şekilde otobüste yaralananlardan birinin ölümcül bir hastalığı olduğunu farkediyor. Böylece o hastanın peşine düşüyor. Hastayı bulmak için Chaise’den terapi teknikleri ile yardım alıyor ve hastayı bulmak bir nebze kolaylaşıyor. Tabi House tehlikedeki kişiye çabuk bulmak için Vicodin2i biraz fazla kaçırıp ve akıl almaz yöntemler deneyip beyin kanaması geçiriyor.

Beyin kanaması sonrası olaydan mecburen çıkartılmaya çalışsalarda House durduğu yerde durmuyor ve çalışmaya devam ediyor.  House yöntemlerde şöfördeki rahatsızlığı buluyor. Tam burada bölüm bitti derken House2un sürekli gördüğü kadın imgesi tekrar karşısına çıkıyor. Bu yüzden esas ölen kişiyi kurtarmadığını anlıyor ve o kişiyi bulmaya çalışıyor. O kişiyi bulmak için bir otobüse doktorları ve hemşireleri doldurup hepsinin üstüne otobüste bulunan kazazedelerin isimleri olmayanların ise neye benzedikleri yazan kağıtlar asıyor ve alzheimer ilaçları kullanarak beyninin daha hızlı çalışmasını sağlıyor.  Böylece o gece otobüste olanları görüyor. vÖlmekte olan kişinin en yakın arkadaşının karısı olan Amber olduğunu anlıyor. Tam bu esnada House’da kalp krizi geçiyor ve hastanelik oluyor.

4. Sezonun ilk bölümü nispeten bilim-kurgu ve House’un akıl almaz çabasını konu alıyor. Bölüm sonu ise hiç beklenmeyen bir son ile bitiyor. En yakın arkadaşının karısı ile otobüsteyken kendisi tranva geçiyor. Kız ( Amber ) ise sarsıntıdan baya br hasar ile hastaneye kaldırılıyor. Bölüm genel olarak hep merak içinde bir beklenti ile geçiyor ve bunun karşılığını alıyorsunuz.

House M.D. – Wilson’s Heart

Sezonun son bölümü ve geçen bölümün devamı olan “Wilson’s Heart” bölümü birçok soru işareti ile başlıyor. House ile Amber neden aynı otobüsteydi? gibi Wilson başta olmak üzere herkesin merak ettiği soru ön plana çıkıyor. Bölüm başında House, Amber2in kaldırıldığı hastaneye gidiyor. Oradaki doktorlar izin vermesede Amber’in eşi olan en iyi arkadaşı Wilson’dan izin alarak Amber’in kendi hastanelerine taşıyorlar.  Bu nakil işlemi sırasında Amber’in kalbi duruyor. Wilson’un ısrarı yüzünden Amber’in by-pass alıp soğutup saklama yoluna gidiyorlar. Buradaki amaç House ve ekibi Amber’in hastalığını bulana kadar Amber’in by-pass’da kalıp kalbinin ve beyninin tehlikeye atmamak.

Amber’in bu hastalığını bulmak için yine House’un tamamını hatırlayamadığı o 4 saati araştırmaları gerekiyor.  Tabi bu esnada birçok hastalığı deneme yanışma yöntemi ile eliyorlar.  Bu olaylar esnasında hepimizin merak ettiği konu tabi Amber ile House aynı otobüste işleri neydi. Amber’in hastalığı ile ilgili bir yerelere varmaya başladıkları sırada Wilson tehlikeli olabilir diye tüm yolları askıya aldırmaya çalışıyor. Wilson2un bu ısrarı yüzünden House elektro şok ile hem Amber’ın yanında saatlerde hangi semptomlara sahip olduğunu hemde birlikte otobüste ne aradıkları bulmak için hayatını tehlikeye atıyor.

House bu deneyimi ile bu gizemli 4 saati öğreniyoruz. House, tek başına bir bara gidip saarhoş oluyor. Kendisi Bar’dan almak içinse Wilson’u çağırıyor. Wilson nöbette olduğu için yerine Amber geliyor: Birlikte eve dönmek için bindikleri otobüs ise kaza yapıyor. Amber’in ölümcül hastalığı ile grip ve kullanladığı ilaçlarla ilgili bu hastalıkta vucudu by-pass geçirme yöntemi ile yavaşlamıyor. Bu yüzden Amber’in ölüm saatleri gelmiş oluyor. House ise geçirdiği elektro şok yüzünden yoğun bakıma kaldırılıyor.

Finalde herkes Amber ile vedalaşıyor. Amber ve Wilson’un duygu dolu vedalaşmalarını izliyoruz. Ardından House ve Amber’i aynı otobüste görüyoruz. Amber ölmüş, House ise ölüm döşeğinde… Bu esnada House ölmek istediğini her an acı çekmek ve Wilson’un kendisine kızgın olacağından dolayı hayatta kalmak istemediğini söylüyor. Amber ise her istediğimiz olmaz deyip yaşaması gerektiğini söylüyor. House gözlerini dünyaya açıyor. Yanında Cuddy var sürekli onun başında bekliyor. Sonra kapıda Wilson beliriyor House’a hüzünlü ve kızgın karışımı bakıyor ve arkasını dönüp odadan çıkıyor. Böylece House’un 4. sezonu son buluyor.

Duygusal ve hüzünlü bir bölümdü. House ve Wilson ilişkisinin bozulacağının ve House ve Cuddy yakınlaşmasının bizi beklediğini gösteren bir bölüm oldu. Sezon finaline bile fazla gelen harika bir bitiş oldu. :)

Bu tarz yazılar yazmayı hiç bilmem. Bu ilk yazım umarım iyi olmuştur (:

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın