3
Şubat

Google Olmadan 2 Saat

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 3.354 defa

arama-motorlari-google-yahoo-live

Google Arama Motoru olarak hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki internet deyince aklımıza gelen ilk site hiç kuşkusuz Google oluverdi. Google farklı arama alt yapsı ile bizlere sunduğu imkanlar sayesinde aramız yazıları, dosyaları, resimler hatta blog yazılarını daha rahat bulmamız mümkün oldu. Fakat geçen Pazar günü internet camiası için teknik hata, Google için ise bakım çalışmaları sebebiyle Google Arama Sistemi mecburi olarak 4-5 saat devre dışı aldı. Bu süre zarfından Google’daki tüm aramalarda “Bu Site İçeriğe Zararlıdır” yazısı beliriyordu .Tüm site ler gözükmesinin yanında Google’ın kendsi siteleri çıksa dahi gözükmekteydi. Google bu  teknik hatasından yararlanıp Yahoo ve Microsof gibi Google’dan sonra en ünlü arama motorlarını deneme fırsatımız oldu. Yaklaşık olarak 2 saat denediğim bu arama motorlarından maalesef pek mutlu kalmadığımı belirtmek isterim.

Microsoft Google’ın bu bir anda arama motoru kralı olması sebebiyle internet üzerindeki servislerine birçok yenilik getiren firmalarında her zaman başında gelir. Hotmail’e gelen yenilerler arama siteminin Live Search olarak baştan yapılan gibi birçok seçenek karşımızdadır. Hotmail ile halen Microsoft’un İnternet bölümüne saygımız sürmekte olsa da maalesef Live Search ülkemizden birinin Türkçe arama yapması ile anında kapatabileceği bir sayfa konumuna gelmiş.  Görünüm olarak güzel arayüz teşkil eden Live Search maalesef arama sonuçlarında o özeni gösteremiyor. Özel isim gibi çok belirgin aramaları bir yana bırakırsak, konu içeriği veya aklınıza takılan konularda arama yapmak isterseniz sizi yarı yol da bırakması muhtemel gözüküyor.

Bir zamanlar Google ile çalışan ünlü web portalı Yahoo’nun da farklı bir durumda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Son dönemde sıkıntı günler geçiren Yahoo Arama’nun bunun başlıca sebebinin Google’ın alt yapısını bırması olduğunu söyleyebiliriz. görüntülü olarak hem Google hem de Live Search’dan daha iyi görüntü çizen yahoo’nun bunu aramalara yansıtamaması kötü bir durum arz etmekte.

Arama Motorları siteleri arasında tartışmasız birinciliği koruyan google’a şu an için bir rakip çıkacak gibi gözükmüyor. Ama Googl’ın nasıl bir anda gelip piyasıyı alt üst ettiğini unutmamak gerek. İleri de Google gibi ortaya çıkan web siteleri ile Google’ın bile tahtının yıkılabileceğini düşünmek yanlış olmaz. Google ve Youtube gibi garaj da yaratıcı fikirler ile doğan firmalar hiç kuşkusuz günümüz en önemli sistemleri haline geldi. Umarım ileri de ülkemizde de böyle kökten gelen projeler bulabilir.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın