2
Mart

Futbol'da Başarı Man Utd

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Güncel  |  Okunma: 3.574 defa

man_utd_logo

Futbol da gündem denildiğin de nedense akıllara hep Real Madrid, Barcelona, Milan ve son dönem de Chelsea gibi takımlar geliyor. Dünya çapında geçen yıl ve bu yıl başarıya baktığımızda ise her zaman saygı duyulan ama nedense bahsettiğim takımlar kadar gündeme gelmeyen bir takım öne çıkıyor. Bu takım Man Utd zaten bilmeyen yoktur. 20 yıldır her gün artan performansları, istikrar abideleri ve futbola kazandırdığı futbolcularla dünya da futbol denilince insanın sevebileceği tek klüp haline gelmiş durum gözüküyor.

alex_ferguson

Man Utd’ın bugünlere gelmesinin temeli aslında bildiğimiz üzere Alex Ferguson’un 1986 yılında takımın başına getirilmesi ile başladı. Yıllardır kupaya hasret bir takım haline gelen Man Utd’ın özlenen günlere döndürülmesinin temelleri Alex Ferguson’un gelmesiyle atılmış oldu. Alex Ferguson takımın başına geldiği zaman günümüz popüler teknik adamlarının iki adım gerisinde gözünen bir teknik direktör konumundaydı. Ona güvenen Man Utd taraftarı ve yönetimi sayesinde efsane canlandırmak bir yana daha büyük bir efsane haline getirmeyi başladı.

ryangiggs

Akıllı transfer politikası, takıma çok genç yaşta getirdiği ve şu an takımın iskeletini oluşturan oyuncular ile yepyeni jenerasyon oluştur. Bu jenerasyonlar iskelet oyuncuların bazıları gitse de her zaman yerine daha iyileri getirdi. Örnek olarak bir zamanlar Beckham diye inleyen taraftarlar bugün C. Ronaldo diye inliyor. Bu değişen ama her zaman güçlenen iskelette öyle bir oyuncu varki takımın en eskisi olması ve her zaman bir robot edasıyla performansı ile devam edebiliyor. Bu oyuncu Ryan Giggs oluyor. Kendisi takıma geldiğin de 16 yaşındaydı. Şimdi ise 35 yaşında ve halen takımda oynaya bile bir futbolcu konumda bulunuyor. Ryan Giggs’in yanında Paul Scholes ve Gary Neville da unutmamak gerekiyor.

İşte böyle başarı abidesi bir takım 2008 ve 2009 yılında tüm kupalı silip süpürdü tabiri caizse. Lig şampiyonluğu, Lig kupası, Fa Cup, Şampiyonlar Ligi Kupası ve Kıtalararası Kupa bir nevi oynadıkları kulvarda bulunan tüm kupaları kazanmış oldular. Man Utd bu başarılar ile futbolu ve asaleti birleştirmesi ile dünya da örnek alınabilecek bir konuma gelmiştir. Dilerim bir gün Fenerbahçe de Man Utd’ın yolundan gider.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın