27
Ocak

Fedora İle İkinci Kez

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Linux  |  Okunma: 2.868 defa

fedora_logo_3d

Kişisel deneyimlerimin kurmak, 1-2 program eklemek, incelemek ve kurcalamak ile sınırla olan Linux deneyimime bir yenisi daha eklendi. Öncekiler gibi sadece görmek ve fikir yürütmek yerine tam anlamıyla kullanacağım bu linux dneyimi ile özgür yazılım dünyasına ısınmayı umuyorum. Çalışmaya başladığım sektör itibari ile linux’u hem daha yakından tanımak ve her alanda kurmak için bunu bir fırsat olarak görüyorum. Ülkemizde bilgisayar kullanıcıların %70 Linux dağıtımlarının Windows’dan daha iyi olduğunu dile getirmelerine rağmen halen Windows kullandığı düşünürsek, bu benim için güzelm bir adım oldu.

3-4 yıl önce evimde kurup denediğim Fedora geçen günler baktığımda Fedora 10 sürümü itibari eski sürümlerine göre baya bir gelişmiş. Görümün olarak da Windows serisine göre daha göze iyi gelen ve yormayan hale bürünmüş. Gnome kullanan Fedora kullandığı arayüz desteği ile insana alışıldık ama rahat bir kullanım sağlamış.

Linux kullanmaya tekrar başladığımda yeni bir işletim sistemine en azından bir Linux dağıtımına başlarken neler gerektiğine dair ufak bir araştırma yaptım. Günümüz de her arama da kullandığımız www.google.com ‘un www.google.com/linux bölümünü tek başına yeni başlayan birine ve hatasını arayan birini fazlasıyla yardım edeceğini düşünüyorum.

Linux’u kullanırken farkettiğim diğer bir şey ise insaların Linux’un zor görmelerine rağmen biraz uğraş ile başlangıç olarak Windows ile yapılabilecek olan pek çok şeyi yapabilmenizdir. İlk defa kullanıyorsanız program kurma, güncelleme ve konsol ekranı biraz garip gelse de zamanla bunları öğreniyorsunuz. Zaten öğrenmeye başladığınız zaman gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Yeterki içinizde niyetiniz olsun. Wine gibi programlar ile Windows platformu için hazırlanan pek çok programın Linux da çalışması ile pek çok insanın linux kullanmama mazaretlerinden biri daha iptal olmuş oldu.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın