3
Ocak

Facebook Ücretli Oluyor (mu?)

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: İnternet  |  Okunma: 2.706 defa

Hiç kuşkusuz dünyanı en çok etkiliyen olay son dönemin ciddi küresel krizi oldu. Birçok firma çalışanlarına yol verirken, bu etkilenmesi zor denilen bilgisayar ve internet teknolojilerini de etkiledi. Sektörün önemli firmaları bile eleman çıkarma yoluna gittiler.

Böyle bir krizin getirdiği artan maliyetler internet sektörünün son yılların en büyük sosyal ağ patlamasını gerçekleştiren Facebook’u etkilememesi kaçınılmazdı. Şuan için bir söylenti gibi gözükse de Facebook’un ucretli olması, veriler eşliğinde olması muhtemel bir olay gibi gözüküyor. Tabi Facebook’un kurucuları daha iyi bir çözüm bulamazlarsa.

İsviçre kaynaklı bir haber portalının verdiği habere göre Facebook krize karşı ücretli hesap yoluna gitmeyi düşünüyormuş. Haber portalının verdiği haberdeki istatistiklere göre bu durum olmayacak birşey gibi de durmuyor.

Facebook’un büyüyen üye sayısı nedeniyle her gün artan video ve fotoğraflar yüzünden ciddi bir alt yapı gereksinimi oluyor. Hergün tahminen yüklenen 30 milyon resim azımsanmayacak kadar fazla bir alan ve trafik hesabı gerektiriyor. Bunun maliyeti de pek ucuz değil.

Alt yapı maliyetleri günden güne bu derece artarken Facebook’un geliri maalesef aynı oranda büyümek yerine aynı çizgi de devam ediyor. Durum böyle olunca Facebook yöneticileri bir çözüm yolu arayışına girdiler. Bu yıl içinde sağlam bir çözüm bulamazlarsa firmanın hisse senedlerinin satışından gelen para da eriyeceği için en muthemel senaryo ücretli üyelik gibi duruyor.

İnternete düşen dedikodulara göre hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere 2 farklı üyelik seceneği olacağı düşünülüyor. Facebook tarafından bir açıklama gelmemesi bunun olası olduğununda göstergesi oluyor. Haydi hayırlısı.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın