16
Eylül

Bu Kez Joker Kazandı

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 3.941 defa

Batman serisinde kahramanımız en büyük düşmanlarından biri Joker olmuştur. Kendine has makyajı ve kötülükleriyle her zaman klasik bir kötü kalıbına girmemiştir. Joker karakterini ilk Batman filmlerinde Jack Nicholson kaliteli oyunculuğu ile hayat verse de senarist ve yönetmenlerin kafasında Joker imajı ile seyircideki Joker imajı hiç birbirine uymamıştı.

The Dark Knight adıyla Batman Begins‘in devamı olarak karşımıza gelen son Batman filminde ise hep yönetmen hem senarist hemde oyunculuk olarak karşımıza bambaşka bir Joker karakteri ile karşılaştık.

Sinema da karaklığı ve kötümserliği seven ünlü yönetmen Christopher Nolan, Batman serine el attığı 2005 yılında Batman Begins ile ünlü çizgi roman serisini beyaz perdeye yeni bir bakış açısıyla taşımıştı. Eski kaliteli ama biraz absürd kaçan filmlere nazaran daha gerilimli daha güçlü bir serinin başladığının habercisi olmuştu.

Tarih 2008′i gösterdiğinde ise The Dark Knight adıyla Batman filmlerinin en üst çıkaran bir yapıma imza atıldı. İlk filmde olduğu gibi Batman karakterini Christian Bale canlandırmasına karşın karşısında ezber bazan bir Joker karakteri geldi.

Bu yılın başında hayata veda eden başarılı aktör Heath Ledger‘in son filmiydi. Heath Ledger‘in filminde Joker karakteri alıştığımız Joker karakterinin bambaşka hatta filmlerdeki hiçbir karakter ile bağlantısı olmayan bir tasvir olarak karşımıza çıktı. Makyajından davranışlarına kadar yepyeni olan bu Joker karakterini adeta yaşıyormuş gibi oynayan Heath Ledger bu filmde tam anlamıyla oyunculuk adına ders verdi.

Hikaye itibari ile Batman filmde kazanmış olsa da sosyopat tavırları, kötülüğü araç yerine amaç edinmesi ile ezber bozan Joker karakteri ile Heath Ledger‘in performansı birleşinde Batman bu sefer Joker’in altına ezildi.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın