16
Mart

Bir Tutam Adalet: Judge Dredd

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 4.957 defa

Judge Dredd - Poster

Bazen tüm klasik, ödüllü, bağımsız fimleri bir kenara bırakmak ve çocukluğumuz kahramanlarının filmlerine geri dönmek gerekiyor. Hele ki o Sylvester Stallone gibi Rocky ve Rambo serileri ile çocukluğumuzun idollerinden biri olmuşsa. Judge Dredd filmi de tam da böyle hissettiğim zamanlar da karşıma çıkan bir Sylvester Stallone yapımı.

Aslında Judge Dredd’i sadece çocukluğumuzun Sylvester Stallone filmlerinden biri olarak da değerlendirmek de haksızlık olur sanırım.

Önce post apokaliptik olmasını söylesem, çizgi romandan geldiğini mi söylesem bilemedim. benim gibi bu iki tarzından hastası olan biri için tarifsiz yapımlardan biri. Film, 2139 yılında çökmüş dünyadaki bir mega kentte yaşayan kanunun uygulayıcıları yargıçların hikayesini, daha doğrusu bu yargıçların arasında en özeli olan Dredd’in hikayesini anlatıyor.

Ne yalan söyliyeyim, film hikaye bana yine bir Sly filmi olan ve Demolition Man’i, hatırlatmadı desem yalan olur. Demolition Man de zaten Judge Dredd’den 2 yıl önce yayınlanmıştı.Sanki Sly iki farklı yozlaşmış gelecek göstermek istemiş gibi temel de benzer sayılabilecek filmler de art arda oynamış. Sly’i bu konu da ne kadar takdir ettim anlatamam.

Diane Lane

Judge Dredd oyucu kadrosunda Sly dışında da önemli oyuncular yok değil. Max von Sydow, Diane Lane, Armand Assante, ve Rob Schneider ilk gözüme batanlar. Zaten Rob Schneider’ın Demolition Man filminde oynadığını söylemem lazım. Komik adam vesselam Sly’nin filmlerine iyi gidiyor. Diane Lane için de bir satır açmak gerekiyor. Film de bana feci şekil de Catherine Zeta Jones hatırlattı. Aynı güzelliği onda gördüm.

Zaman geliyor ki yeni filmlerden, klasiklerden, ödüllü filmlerden, kült filmlerden diye uzayıp giden apoletli filmleri bir kenara bırakmak gerekiyor sanırım. İşte böyle zamanlarda büyük IMDb kullanıcılarında 10 üzerinden 5 verdiği ama benim için 10 üzerinden 11′i hak eden Judge Dredd gibi filmleri izlemek gerekiyor.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın