28
Haziran

Ben X Kendi Hiçliğini Anlatıyor

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 3.613 defa

ben-x

Aşk filmlerinde çok görmüşüzdür. Bir aşık gözünden hikayeyi izleriz. Herşey mutlu sonla biter, arada yaşananlar ise unutulur.  İnsanoğlu nasıl zevk düşkünü bir budala olduğu filmi sonu ile aklımızdan da silinir. Yanlış anlaşılmasın Ben X bir aşk fimi değil. Aşk filmi olmaması da güzel olmuş. İnsanın içini acıtan filmlerin büyük çoğunlukla aşk filmi olması nasıl bir çıkmazdır. Ben X belki bu arada gözüme bir gerçeği göstererek hem sinemacılık adına tabuları yıkıyor, hem de yaşam da neler olduğunu gösteriyor. Film Hollywood fimi bile değil. Aslında bu kadar abartılan Hollywood’un bir çok yönetmenine tokat gidip cevap yapıştıran bir Belçikalı olan yönetmen Nic Balthazar‘a ellerinde hayat buluyor.

Filmi izlerken bazı sahnelerde kanımın durduğunu hissetiğimi söylemek isterim. Ben X’in hikayesinin çoğunu kendi ağzından dinliyor ve izliyoruz. Ben X bize insanları kendileri gibi olmayan insanlara nasıl özelsin diye kandırmasını ve onu değersiz bir et parçası gibi görmezden gelmesini anlatıyor.

Ben-x-1

Ben X kelimesi  ile “Ben” bizim dilimizde olduğu gibi onların dilinde de “Ben” anlamına geliyor. Karakteri adı olması da yazarın bir düşüncelerinden ortaya çıkıyor. “X” hepimizin bildiği gibi matematikte bilinmeyen anlamına geliyor. Fakat filmi izledikten sonra “X”in “Hiç” olarak çevrilmesinin daha doğru olduğunu düşnüyorum. Böylece “Ben HİÇ’im” anlamına gelen bir söz, filmi belki de en başından tarif ediyor. Film Nic Balthazar‘ın ilk filmi olması bir yana kendi romanında uyarladığı film olması ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Açıkcası şu an aklımda olan kitapları okuduktan sonra filmi romanını okumak için sabırsızlanıyorum. Toplumsal olarak duygularımızı kaybettiğimiz çok belli olduğunu şu günler de Nic Balthazar gerçeklerden yola çıkan hikayesi ile bu durumu çok iyi betimliyor.

ben-x-3

Ben X’in hikayesi Belçika da intihar eden bir otistik çocuğun dramının Nic Balthazar tarafından farklı bir uslup ile insanlara anlatılmasından yola çıkıyor.  Ben X, sanal dünya “Sanal Gerçeklik” diye tabir edilen oyunlarda kendine bir kimlik oluşturabilmiş, fakat bu kimliği gerçek hayatına yansıtamamış ve sonunda bu ikilem de gelgitler sonucu ortaya çıkarıdığını durumu anlatıyor.

Filmin Konusu ( Benim Gözümden )

Herkes farklıdır. Her zaman bize anlatılan bir cümlendir. Her birey birbirinden farklıdır. Ben X ise bu olgunun içinde olması gerekirken dışlanmış birey olarak karşımıza çıkıyor. Okul hayatında her okul da ve her film de karşımıza çıkan o kendileri normal sanan yaşıtlarının arasında bir tür alay konusu oluyor. Ben X buna rağmen son yılların en popüler oyunlarından biri olan internet oyununda oluşturduğu sanal karakteri ile kendine özel bir dünya oluşturmuştur.

Ben X’in bu iki dünyasının karşılaşması ve gerçek hayatta varolduğunu kanıtlamak için Ben Xin yapması gereken bir gösterisi vardır. Ben X bu son oyunu hazırlarken birden beklenmek bir durum oluşur. Ben X’in oyundan arkadaşı Scarlitede Ben X’in gerçek hayatına bir şekil de mudahil olur. Böylece herşeyi yönü değişir.

ben-x-4

Toplumsal algılarımızın diplerde gezindiği günler de Ben X bize yeni bir kapı açıyor. “Forrest Gump” ve “I am Sam” filmlerinde gördüğümüz ve zamanla tekrar hatırladığımız o duyguyu Ben X’in kendine has farklı uslubu ile bize kanımıza dondurarak anlatıyor. Hepsi bir yana 1.5 saat için insanlığı hatırlamak lazım.  Ben X bize bunu sağlayabiliyor.

Son olarak Ben X’in ağzından bir kelam ile yazıyı bitirmem gerektiğini hissetiyorum.

İnsanlar bir at gördüklerinde illa ki üstüne binmek isterler. Ama hayvanın düşüncelerini hiç umursamazlar.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın