22
Ağustos

Anti ( Gerçek ) Kahramanlar

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 5.573 defa

En İyi Anti Kahraman

Sinema ve edebiyat dünyasının hiç kuşkusuz en önemli karakterlerini oluşturan Anti Kahramanlar günümüz popüler kültürünün en sevilen ve en ilgi çekici karakterleri haline gelmiştir. Alaycılıları, umursamazlıkları, bencillikleri ve toplum değerlerine karşı gelmelerine rağmen çeşitli sebeplerle kahramanlar gibi yapılması gerekeni yapmaları ve yapış nedenleri her zaman farklıdır.

Anti Kahraman kültürümüze 20. yüzyılda girmiştir. O zamana kadar sözlüklerde bile geçmemiştir. Günümüz dünyasının şekli yüzünden de bu denli çekici hale gelmiş olabilirler. Anti Kahramanlar hakkında genelleme yaparsak hiçbir zaman kahraman olmayı seçmemiş, mecburi sebeplerle yapmak zorunda oldukları yapan, kahramanlık tabirini sevmeyen tiplerdir.

Anti Kahramanları günümüzde bu denli çekici hale getiren ne sorusuna geldiğimizde, anti kahramanlar bildiğimiz izlediğim kahramanların aksine günümüz dünyasına daha uygun figürlerdir. Superman ve Örümcek Adam gibi super kahramanların başına geçen karakterler gibi kendileri ve dünyayı yok etmeye çalışan kötü karakterleri ille de hapse atmak onların kılına zarar vermemek gibi bir insaniyeti içlerinde taşımazlar. Adalet sistemenin görevini yerine getiremediğimini ve eksik olduğunu bilirler. Dünyanın kuralına uygun hareket etmeyi bilirler. Superman ve Örümcek Adam gibi süper kahraman olmalarına rağmen izleyecinin gözünde her zaman bir ezik şeklinde gözükmezler.

Fight Club

Sinema severlerin Fight Club filminde Tyler Durden karakterini bilmemeleri olabilir mi? Düzenin; kredi kartları, kapitalizm ile insanı robotlaştırması hazmedemeyen bir insanın nasıl kişilik bölünmesini yaşaması ve insanları bu düzenden kurtarmak için yaptığı illegal girişimlerini nasıl gözden kaçırabiliriz.

Constantine

Çizgi Roman dünyasından sinema gelen Constantine’ye ne demeli. Küçük yaştayken intihar girişi yüzünden cehenneme gideceği kesin olan Constantine’in dünyanı, evreni kısacası herşeyi umursamadan sadece Cehenneme gitmemek için insanları şeytanın uşaklardan kurtarmaya çalışması. Kimseyi umursamamasına rağmen kendisi için yaptıkları sayesinde hayat kurtaran bir kahraman olup karşımıza çıkıyor.

Roland Deschain ( Kara Kule )

Fantastik Edebiyat dünyasının en önemli roman serisi olan Kara Kule serinin kahramanı Roland Deschain hakkında ne desek az gelir. Acımasızlığı ve tek umursağı şeyin Kara Kule’yi bulmak olduğu için kimseyle tam anlamıyla iletişme geçmeyen bünyesinin yanında tam bir kahraman edasıyla dünyaların tek kurtuluşu olan Kara Kule’yi bulmak için savaş veren son Silahşör olur kendisi.

Gregory House ( House M.D. )

House’u unutmamak gerekir bu kadar anti kahramanlar arasında. Kendisi bir hastane de uzman doktor olmasına karşın insan hayatını kurtarması ile kahramanlar sınıfına yakışan bir figürdür. Nitekim alaycılığı, insanlara karşı güvensizliği ve asosyallığı ile kahraman figürü ile bağdaşmaz. İnsaların kendisini sevmesi yerine kendisinden korkmasını isterki en yakın arkadaşıyla bile sorunlu bir dostluğu olan kişidir.

Örnek olarak kendimce beğendiğim ve anti kahraman olarak gördüğüm 4 karakter hakkında yazabildiğimce yazdım. Sinema ve edebiyat dünyasına baktığımızda bu sayı 10ları hatta 100leri rahatlıkla geçebilir. Günümüz dünyasına bu kadar bağdaşan karakteristik yapıları olan anti kahramanlar varken kahramanlara gözümüzde yer yok diyebiliriz.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın