5
Mart

83. Oscar Ödül Töreni de Geçti

Yazan: HeSanaL  |  Kategori: Beyaz Perde  |  Okunma: 4.099 defa

Sinema dünyasının en çok konuştuğu ödül törenin bu seneki organizasyonunu geri de bıraktı. Son yıllarda ödül törenini izlememe fırsatı bulamamış olsam da bu sefer biraz da o saatte izleyecek başka bir şey bulamadığımdan organizasyonu takip etme şansı buldum. İnternet üzerinde hemen hemen tüm haber sitelerinde Oscar ödüllerini kimlerin aldığı yazdığı için o konuya girmeden ödül töreninden aklımda kalanları ve beğendiğim olayları yazmak daha uygun olur diye düşünüyorum.

83. kez düzenlenen ve her sene hakkında organizasyon “pek de iyi olmadı” gibi laflar çıkan töreni şahsen beğendiğimi söylemem gerekiyor. En azından beni fazlasıyla güldürdü. Özellikle törenin açılışında gösterilen ve aşağıya eklediğim film montaj videosu feci olmuş. Montaj da Oscar sunucuları Anne Hathaway ve James Franco’nun en iyi film adayı yapımlar arasında yaptıkları kısa gezinti konu ediliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=_XYWloNDWDU

Genel itibari ile beğenmediğim nokta ise gecenin sunucuları Anne Hathaway ve James Franco oldu. Onları yerine başka kişi veya kişiler olsaydı daha hoşuma giderdi. Tabi bu tamamen iki sunucuya kişisel olarak takip etmemen ve onlara karşı hafiften antipati duymamdan kaynaklanıyor. Yoksa performansları fena değil.

Ödüllerin dağılımına geldiğimiz de ise Christian Bale’in sonunda ödül alabildiğine çok sevindim. Oscarlı oyuncu olarak anılma zamanı gelmişti de geçiyordu. Gerçi törene geldiği sakalı gördükten sonra akademi üyeleri Oscar’ı ona vermekten vazgeçselerdi de çok şaşırmazdım.  Açıkcası kendisi aldığı Oscar’dan ziyade sakalı nedeni ile tebrik etmek isterim.

Christian Bale’in aldığı ödül dışında dağıtılan ödüllere pek dikkat etmedim. Yine de en iyi film ödülünü The Social Network ve Inception’un almasını isterdim. Gerçi Oscar en zaman benim istediğim filme en iyi film ödülü vermiş ki bu zamana kadar. Aklıma yine Pulp Fiction’un ödülü alamaması geldi.

Ufak bir notta adaylıklar için eklemem isterim.  Scott Pilgrim vs. The World’un en azından en iyi görsek efekt dalında aday olması bekliyordum. Hem görsel efektleri ile ön plana çıkan hem de başarılı bir filme neden hiç adaylık dâhi vermediklerine şaşırıyorum.

Bunlarla birlikte ödül törenini daha geri de bıraktık. En azından ödül dağılımının geçen seneye göre daha adil olduğunu düşünüyorum. Artık önümüzdeki törenlere bakacağız.

 Yazının Etiketleri  

Yorum yapın